Дефицитът на магнезий (хипомагнезиемия) се разбира като намалена концентрация на този микроелемент в кръвта.
Руският диетолог д-р Евгений Арзамасцев разказа защо е полезно хората над 60 години да ядат различни ядки. Една от причините е запълването на дефицита на този минерал.
Говорейки за положителното въздействие на ядките върху здравето на хората над 60 години, лекарят отбелязва, че този продукт е източник на вещества, необходими в напреднала възраст. И така, ядките дават на хората над 60 години необходимия магнезий и витамини от група В - вещества, от които се нуждаят нервната и сърдечно-съдовата система.
Ядки за запълване на магнезиев дефицит при хората над 60 години
„Ядките съдържат голямо количество от този минерал, както и витамини от група В – това са елементите, от които хората над 60 години имат най-голяма нужда. Тези вещества укрепват нервната система, а също така улесняват и подобряват работата на сърцето “, споделя д-р Арзамасцев.
Магнезий - лекар разкри по колко трябва да приемат мъжете и жените
Ядките също са източник на витамин Е и силиций, които имат положителен ефект върху кожата, косата и ноктите, като подобряват състоянието им. В допълнение, тяхната консумация е профилактика на лошо зарастващи рани, язви.
„Ядките съдържат хром, който е много добър за намаляване на желанието за захар при възрастни хора с наднормено тегло и нарушен въглехидратен метаболизъм“, добавя специалистът.
Коментираният минерал не се синтезира в човешкото тяло, а идва от храната, водата и солта. След абсорбция в стомашно-чревния тракт макроелементът навлиза в кръвта и се разпределя в тялото: около 60% се натрупва в костите, около 20% в скелетните мускули, 19% в други меки тъкани, по-малко от 1% е извън клетките и само част от този процент - циркулира в кръвта. Тялото на възрастен човек съдържа средно 850-1100 mmol от коментираното вещество. Лекарят споделя, че нормалните му нива в кръвния серум не изключват общ дефицит, тъй като с намаляване на серумната му концентрация той навлиза в кръвта от костното си депо.
Коментираният минерал участва в много процеси в тялото, включително:
- синтез и активиране на ензими
- влияние върху съдовия тонус на периферните и коронарните съдове
- мускулна контракция
- регулиране на функцията на клетъчната мембрана
- предаване на импулси в нервно-мускулните връзки
- тромбоцитна агрегация
- процесите на отделяне на жлъчката и повишаване на двигателната активност на червата
- активизиране на метаболитни процеси в тъкани с исхемия
- влияние върху съдовия тонус на периферните и коронарните съдове
- образуване на костна тъкан и зъбен емайл
Още: Дефицит на магнезий - до какво води
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.